klímaváltozás, olvadó gleccser

Az ENSZ új éghajlati jelentése szerint nincs idő a tagadásra vagy a késleltetésre

A tudomány határozott: az emberek drámaian átalakítják a Föld éghajlatát. Ez egy új, nagy elemzés eredménye. Az éghajlatváltozás hatásai, mint kiderült, világszerte láthatóak. És gyorsan felerősödnek. A jelentés szerint ezen hatások némelyikének visszafordítására szolgáló ablak is gyorsan bezárul.

Ez az augusztus 9.-i jelentés az IPCC-től származik. Ez röviden az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületére vonatkozik.

Kim Cobb szerint „nincs többé hely a kétségnek” az emberek szerepével kapcsolatban az éghajlatváltozásban. Klímatudós az atlantai Georgia Tech-nél. Ő is tagja volt annak a csapatnak, amely megírta a jelentés első fejezetét. „Most már egészen határozottan kijelenthetjük – jegyzi meg -, hogy a szélsőséges [események] egész osztálya összefügg az ember okozta éghajlatváltozással.

Ezen állítások megfogalmazásához a tudósok áttekintették a viszonylag új kutatási ág új tanulmányait. Attribúciótudomány néven ismert. Ezek a tanulmányok azt mutatják, hogy az éghajlatváltozás nagy hatással van mindenütt a Földön. A megváltozott éghajlat szárazságot és tűzviszonyokat szabadít fel az Egyesült Államokban Nyugaton és Szibériában, kánikulát vált ki Európában, és hatalmas áradásokat okoz Ázsiában.

Az új jelentés szerint az elmúlt négy évtized mindegyike volt a legmelegebb 1750 és az ipari forradalom kezdete óta.

Az új tanulmány számos különböző forgatókönyvet is megvizsgál, hogy hogyan nézhet ki jövőbeli éghajlatunk. Ezek közé tartoznak talán a legreményteljesebb forgatókönyvek. Egyikük azt vizsgálta, mi történhet, ha 2050-re a világ eléri az üvegházhatást okozó gázok „nettó nulla” kibocsátását. Ez lenne az a hely, ahol a kibocsátott gázokat kiegyensúlyozzák azok a folyamatok, amelyek kivonhatják ezeket a gázokat a légkörből.

A Baylor Fox-Kemper évszázadunk végén látja a „fényérzeteket”, ha a világ a század közepére eléri a nettó nulla kibocsátást. Fox-Kemper óceánográfus a Brown Egyetemen Providence-ben, R. I államban. Ő volt az új jelentés óceánokról és a Föld jeges régióiról szóló fejezetének vezető koordinátora. Ha ezt a nettó nulla utat elérik, akkor a tudomány azt mutatja, hogy „a hőmérséklet egy kicsit visszaesik”. Nem térnek vissza az 1750-es évekre jellemző állapotokhoz, mondja: „de van egy kis fellendülés”.

Fox-Kemper megjegyzi, hogy más változások nem fordíthatók vissza a következő évszázadon belül vagy jó ideig. Még azokban a forgatókönyvekben is, amikor a század közepi kibocsátás a nettó nullára csökken, „ez még mindig elég rossz”-mondja. A tengerszint például 2300-ig tovább emelkedik. Ez részben Grönland olvadó jégtakarójának köszönhető. “Lehet, hogy már átléptük azt a küszöböt, amely felett Grönland olvadását meg lehet állítani” – mondja. Ennek ellenére a jelentés megállapítja, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának gyors és mély csökkentése jelentősen lelassítaná a tengerszint magas emelkedését 2100-ra.

No Comments

Post a Comment